75-lecie szkoły

Święto Szkoły i jubileusz 75-lecia istnienia Plastyka

Jak co roku w kwietniu Zespół Szkół Plastycznych obchodzi swoje święto w miesiącu urodzin patrona – Leona Wyczółkowskiego.

Z uwagi na niecodzienną sytuację w kraju związaną z zagrożeniem epidemiologicznym, mając na uwadze bezpieczeństwo naszych Gości, Absolwentów, Uczniów, Pracowników oraz Przyjaciół Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego, podjęliśmy odpowiedzialną decyzję o zmianie formuły obchodów 75 – lecia istnienia Szkoły. 

Jest to dla nas niezwykle przykra sytuacja, gdyż nie możemy bezpośrednio świętować tego Jubileuszu z Przyjaciółmi i Sympatykami ZSP. Rozwaga i dbałość o bezpieczeństwo sprawiła, że postanowiliśmy wykorzystać nowoczesne technologie i dzielić się z Państwem podejmowanymi inicjatywami interaktywnie. Zachęcamy do zapoznania się z opracowanymi publikacjami, które już pod koniec kwietnia znajdą się na stronie internetowej Szkoły: plastyk.bydgoszcz.pl. Pozwolą one upamiętnić obchody 75-lecia funkcjonowania Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
…………………..
Mało kto wie, że dawniej nasza Szkoła zwana była Turwidówką, bo od Mariana Turwida wszystko się zaczęło… Był marzec 1945 roku, kiedy przyszły dyrektor bydgoskiej szkoły plastycznej przedstawił w Ministerstwie Kultury i Sztuki w Warszawie projekt Wolnego Studium Artystycznego. Już od listopada Szkoła zaczęła kształcić pierwszych uczniów.
Od tamtego czasu minęło 75 lat – zmieniał się świat, technologie i Polska, uczniowie i nauczyciele przychodzili i odchodzili, a szkoła …. szkoła stawała się tym, co łączy pokolenia, buduje poczucie tożsamości i jest symbolem wspólnie spędzonych chwil, poszukiwań artystycznych, kreatywnej pracy i młodości wielu pokoleń plastyków.
Warto świętować takie jubileusze, warto pamiętać i warto wspominać! Dlatego z radością, ale też poczuciem odpowiedzialności za przeszłość, teraźniejszość i przyszłość zapraszamy wszystkich sympatyków Liceum Plastycznego na uroczystości jubileuszowe, które w związku z sytuacją przenieśliśmy do przestrzeni cyfrowej. Szczególnie ciepłe zaproszenie kierujemy do absolwentów Szkoły – odwiedźcie nas na stronie internetowej szkoły, zobaczcie, jak się zmieniamy, bądźcie razem z nami.

Joanna Wiśniewska-Kośmider
Dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych
w Bydgoszczy
wraz z całą społecznością Szkoły

Z archiwum Plastyka:

Marian-Turwidślubowanie-klas-1---lata-70-te podziękowanie-klasy-1--1955 podziękowanie-absolwenci-z-różnych-lat gdańska-20 1959-podziękowanie-KR 1950-maturzyści 1-maja-lata-70-te